NRD Начало
Четвъртък, 24 Октомври 2024
Начало Под прожектора Етнографски музей в следосвобожденска къща има вече в Болярово
1324
Под прожектора

Етнографски музей в следосвобожденска къща има вече в Болярово

Етнографски музей в следосвобожденска къща има вече в Болярово. Музеят се помещава в реставрираната автентична къща в града на поп Атанас Николов, на която бе извършен ремонт на стойност 56 500 лева, съобщиха от Общината. Откриването на музея е част от събитията, посветени на празника на Болярово. Средствата за реставрацията са осигурени по Програмата за развитие на селските райони, чрез Местната инициативна група Елхово – Болярово, посочи кметът Христо Христов

| 23 Октомври 2024, 18:04 ч.
Етнографски музей в следосвобожденска къща има вече в Болярово
Етнографски музей в следосвобожденска къща има вече в Болярово
Снимка © Община Болярово

Етнографски музей в следосвобожденска къща има вече в Болярово.

Изложба живопис и скулптура „Красива България“ на художника Тодор Деков откриха в Регионална библиотека „Гео Милев“.

В експозицията си художникът, сценограф и карикатурист представя творби, създадени от него в балканското село Дълги Дел, където живее.

Тодор Деков е автор на 39 сценографии за постановки в драматичните театри в Монтана, Враца, София, Варна, Търговище и над 150 детски и куклени сценографии. Има над 20 самостоятелни изложби и множество участия в общи художествени изложби, международни фестивали на шаржове и карикатури в страната и чужбина. Отличен е с награди от художествени форуми в Габрово, Благоевград, Враца, Монтана и др. Носител е на Почетната значка и Почетния знак на Община Монтана, припомниха на откриването от Регионална библиотека „Гео Милев“.

Родопски драматичен театър (РДТ) „Николай Хайтов“ подготвя премиера на спектакъла „Капризите на любовта“, съобщи Катя Петрова, връзки с обществеността. Това е втората премиера на смолянския театър за новия творчески сезон и тя ще се състои на 27 септември. 

Спектакълът е направен от две комедии на Чехов - „Предложение“ и „Мечка“, които са сякаш написани днес. Те ще ни помогнат да се надсмеем над дребното, малкото и да се отдадем на духът на „Капризите на любовта“, добави Петрова.

Режисьор на постановката е Андрей Калудов. Участват Ива Караманчева, Асен Левов, Джована Галиарди, Борис Хаджийски, Венцислав Стоянов. 

В Габрово бе представена изложбата „90 години в 90 снимки. Паметникът на свободата – път във времето“, посветена на 90-годишнината от откриването на Паметника на Свободата на връх Свети Никола. 

Експозицията на открито е подредена на алеята между Националната Априловска гимназия и Регионална библиотека „Априлов - Палаузов“ Габрово. 

„Изложбата, която представяме, е във връзка с историческата годишнина свързана с Паметника на свободата. В нея ще видите разказ през 90 фотографии, които пресъздават историята в последните девет десетилетия от паметника. Фотосите са подредени хронологично. Показани са гостувания на важни гости и важни събития състояли се именно при Паметника на свободата“, каза по време на откриването д-р Чавдар Ангелов, директор на Национален парк-музей „Шипка-Бузлуджа“. 

<

Изложбата живопис „Картини с любов“ на Елена и Калина Минкови ще бъде открита официално днес в галерията на Регионалната библиотека „Любен Каравелов“ в Русе, съобщи пиарът на културния институт Татяна Савова.

Тя уточни, че експозицията от картини на майка и дъщеря Минкови е резултат от партньорството между сдруженията „Ателие за креативни идеи“ и „Център Динамика“. Изложбата бе съпътстващо събитие на официалното тържество по повод 10 години от откриването на Кризисния център за възрастни и деца, преживели насилие в Русе, което се проведе в зала заседателна на библиотеката на 17 юли.

Изложбата „Картини с любов“ може да бъде разгледана до края на август. 

Портретите на холандския майстор Франс Халс са световно известни. Много от тях се усмихват, това не беше често срещано на снимките на врата. По -късно стилът му се възприема като "помия".

Днес собственият им образ може да бъде поставен с филтри като селфи в социалните медии - през 17 -ти век хората все още обичат да поръчват сложна картина. Разбира се, поради липса на фотографски алтернативи, но клиентите успяха да изберат стила на портрета с определен бюджет.

Всеки, който реши вратата на Фран, оцени своя оживен и понякога нетрадиционен стил на рисуване, който му обръщаше внимание отвъд границите на родния му град Хаарлем. Работата му обаче е много по -малко известна в сравнение със съвременници като Рубенс или Вермеер в тази страна. Добра причина да представи работата си по -подробно в тази първа голяма самостоятелна изложба в Германия, в Берлинската Gemäldegaler

Музеят се помещава в реставрираната автентична къща в града на поп Атанас Николов, на която бе извършен ремонт на стойност 56 500 лева, съобщиха от Общината.

Откриването на музея е част от събитията, посветени на празника на Болярово.

Средствата за реставрацията са осигурени по Програмата за развитие на селските райони, чрез Местната инициативна група Елхово – Болярово, посочи кметът Христо Христов.

„Наш ангажимент остава да пазим културните ни ценности, за да знае и помни поколението историята ни“, добави той.

В старата пашакьойска къща (б. а. – Пашакьой е старото име на Болярово) е подредена богата етонграфска сбирка, показваща бита на местните хора в миналото. Могат да бъдат разгледани традиционни народни носии, сандък с чеиз на невестата, бебешка люлка, окачена на кука на тавана, различни занаятчийски инструменти.

На 21 март 2025 година е премиерата на „Снежанка“, съобщават от „Форум филм“.

През изминалия уикенд в Анахайм, Калифорния, се проведе осмото издание на най-голямото „Дисни“ събитие – D23.

Десетки хиляди фенове, звезди и творци станаха част от уникалния празник, който отдаде заслуженото на монументалното наследство на студиото, но най-вече отправи смел поглед към бъдещето, което обещава не по-малко смели и прочувствени истории. 

По време на D23 бяха представени новини и кадри от най-очакваните игрални и анимационни продукции на студиото, сред които и „Снежанка“, с който „Дисни“ се завръща към историята, с която започна всичко. През 1937 г. емблематичната приказка на Братя Грим – „Снежанка и седемте джуджета

Министерството на културата на Франция взе мерки за забрана на изнасянето от страната на двата пистолета, принадлежали на Наополеон Бонапарт, с които императорът е възнамерявал да се самоубие при първата си абдикация, съобщи АФП. Реликвите трябваше да бъдат предложени за продажба на аукцион в неделя. 

Пистолетите са част от културното наследство и историята на изкуството на Франция и трябва да бъдат разглеждани като национална ценност, се казва в мотивите, публикувани в "Държавен вестник" (Journal officiel) в събота. 

Решението идва в навечерието на търга във Фонтенбло, Париж. 

Ако бъдат признати за национална ценност, пистолетите няма да бъдат изнасяни от Франция освен за краткосрочни периоди със задължително връщане. 

Отказът на държавата да издаде сертификат за износ дава начало на период от 30 месеца, през който френската админис

Съдия от щата Ню Мексико потвърди присъдата на оръжейничката Хана Гутиерес-Рийд за причиняване на смърт по непредпазливост след изстрел, произведен от актьора Алек Болдуин на снимачната площадка на уестърна „Ръжда“, предаде Асошиейтед прес. 

Оръжейничката Гутиерес-Рийд поиска от съда да отмени присъдата или да насрочи нов процес. Тя твърди, че прокурорите не са разкрили доказателства, които биха могли да я оправдаят.

В писмено разпореждане на съдия Мери Марлоу Сомър се отбелязва, че адвокатите на Гутиерес-Рийд не биха могли да успеят да се аргументират достатъчно в полза на подсъдимата, ако въпросните доказателства са представени. Освен това според Сомър дори при такова развитие на обстоятелствата изходът на процеса би бил същият.

Съдията отхвърли и искането на Гутиерес-Рийд да бъде освободена от ареста.

Марлоу Сомър прекрати съдебния п

Дни на културно – историческото наследство в Батак ’ 2024 се подготвят в местния музей, съобщиха от културната институция. 

В рамките на три дни, между 29 октомври и 1 ноември, ще бъдат представени различни изложби.

В първия ден във фоайето на Исторически музей - Батак ще гостува Национален музей на образованието в Габрово с изложба „Едно място за всяко нещо и всяко нещо на мястото си”.

На същата дата ще бъдат представени презентации на теми "Батак 60 години град", "Александър Попов – успешният кмет",  "Борис Шаров – живот в дати" и "180 години с „Български буквар” на Георги Бусилин".  В музейна галерия „ Борис Шаров“ пък гостува изложба „Корейско изкуство”, добавят още от музея.

На 31 октомври отново във фоайето на музея ще се проведе инициативата "Рисуване и усмивки

Българският филм „Бандата на Банши“ спечели награди в Кан и Лос Анджелис, научи от режисьора и продуцент на лентата Ангел Георгиев.

На Световния филмов фестивал в Кан (World Film Festival in Cannes) през юли 2024 г. фентъзито получи приза за най-добър независим късометражен филм и бе номинирано за най-добър режисьорски дебют за късометражен филм.

„Фестивалният конкурс имаше няколко етапа – селекция от около 500 филма, полуфиналисти – около 300, финалисти – 90 филма, и номинации – по четири заглавя за всяка категория“, разказва Георгиев.

Филмът също е избран и на Comedy Festival в Лос Анджелис, където преди броени дни бе отличен като най-добър късометражен филм.

Премиерата „Бандата на Банши: Рецепта за магия&l

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
История на изкуството за всички
Проектът на казанлъшката Художествена галерия за подготовка на лекции по модула „История на изкуството за всички“ ще получи финансиране за реализацията си от Национален ...
Николета Петкова: Релефът на пантера, открит в Жаба могила край Стрелча, е много рядък за епоха си
Релефът на пантера или лъв, изобразен върху варовикова плоча, открит в Жаба могила край гр. Стрелча, е един от експонатите от фондовете на четиринадесет музея от България, които уч ...
Документален филм, посветен на 130-годишнината от рождението на цар Борис Трети
Документален филм, посветен на 130-годишнината от рождението на цар Борис Трети, ще бъде излъчен на 24 октомври в Балната зала на Софийския дворец (НХГ), съобщават организаторите. ...
Йохана Траянова изследва в изложба лесбийската идентичност в съвременна България
„Прозирам“ е заглавието на фотографската изложба, която Йохана Траянова подготвя. Тя ще бъде представена от 8 до 22 ноември в столичната галерия „Харта“, с ...
Документалният филм „От другата страна“ е един различен разказ за войната в Украйна
На 29 октомври  в габровската зала „Възраждане“ с вход свободен ще бъде представен документалният филм „От другата страна“ с автор журналистът Мартин Г ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Световният ден на операта ще бъде отбелязан с концертно изпълнение на операта „Дон Паскуале“
Световният ден на операта ще бъде отбелязан в Шумен на 25 октомври с концертно изпълнение на операта „Дон Паскуале“ под диригентството на Деян Павлов. На сцената в зала ...
Тайната сватба на Лана Дел Рей. Документи разкриват подробности
Певицата Лана Дел Рей и екскурзоводът из блата, обитавани от алигатори, Джеръми Дюфрен са сключили брак в щата Луизиана миналия месец, предаде Асошиейтед прес, като цитира официалн ...
Музеят на модерното изкуство в Ню Йорк беше домакин на филмов бенефис, посветен на Самюъл Л. Джаксън
Музей на модерното изкуство (МоМА) в Ню Йорк беше домакин на бенефис, посветен на актьора и режисьор Самюъл Л. Джаксън, предаде Асошиейтед прес. Семейството и приятели почетоха нег ...
Джакомо Пучини става "суперзвезда" на операта благодарение на медиите на своето време
Италианският композитор Джакомо Пучини (1858-1924) става "суперзвезда" на операта благодарение на новите медии на своето време - киното и разпространението на грамофонни плочи, съо ...
Левент Море. Да се оцветим
Изложбата „Да се оцветим“ на Левент Море ще бъде открита в Художествената галерия в Казанлък на 26 октомври. Това съобщиха от културния институт в официалната си фейсбу ...
Тикер в 16:00 ч.
Световният ден на операта ще бъде отбелязан в Шумен на 25 октомври с концертно и ...
Начало Под прожектора
1324
Под прожектора

Етнографски музей в следосвобожденска къща има вече в Болярово

Етнографски музей в следосвобожденска къща има вече в Болярово.Музеят се помещава в реставрираната автентична къща в града на поп Атанас Николов, на която бе извършен ремонт на стойност 56 500 лева, съобщиха от Общината.

| 23 Октомври 2024, 18:04 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Етнографски музей в следосвобожденска къща има вече в Болярово
Етнографски музей в следосвобожденска къща има вече в Болярово
Снимка © Община Болярово

Етнографски музей в следосвобожденска къща има вече в Болярово.

Музеят се помещава в реставрираната автентична къща в града на поп Атанас Николов, на която бе извършен ремонт на стойност 56 500 лева, съобщиха от Общината.

Изложба живопис и скулптура „Красива България“ на художника Тодор Деков откриха в Регионална библиотека „Гео Милев“.

В експозицията си художникът, сценограф и карикатурист представя творби, създадени от него в балканското село Дълги Дел, където живее.

Тодор Деков е автор на 39 сценографии за постановки в драматичните театри в Монтана, Враца, София, Варна, Търговище и над 150 детски и куклени сценографии. Има над 20 самостоятелни изложби и множество участия в общи художествени изложби, международни фестивали на шаржове и карикатури в страната и чужбина. Отличен е с награди от художествени форуми в Габрово, Благоевград, Враца, Монтана и др. Носител е на Почетната значка и Почетния знак на Община Монтана, припомниха на откриването от Регионална библиотека „Гео Милев“.

Родопски драматичен театър (РДТ) „Николай Хайтов“ подготвя премиера на спектакъла „Капризите на любовта“, съобщи Катя Петрова, връзки с обществеността. Това е втората премиера на смолянския театър за новия творчески сезон и тя ще се състои на 27 септември. 

Спектакълът е направен от две комедии на Чехов - „Предложение“ и „Мечка“, които са сякаш написани днес. Те ще ни помогнат да се надсмеем над дребното, малкото и да се отдадем на духът на „Капризите на любовта“, добави Петрова.

Режисьор на постановката е Андрей Калудов. Участват Ива Караманчева, Асен Левов, Джована Галиарди, Борис Хаджийски, Венцислав Стоянов. 

В Габрово бе представена изложбата „90 години в 90 снимки. Паметникът на свободата – път във времето“, посветена на 90-годишнината от откриването на Паметника на Свободата на връх Свети Никола. 

Експозицията на открито е подредена на алеята между Националната Априловска гимназия и Регионална библиотека „Априлов - Палаузов“ Габрово. 

„Изложбата, която представяме, е във връзка с историческата годишнина свързана с Паметника на свободата. В нея ще видите разказ през 90 фотографии, които пресъздават историята в последните девет десетилетия от паметника. Фотосите са подредени хронологично. Показани са гостувания на важни гости и важни събития състояли се именно при Паметника на свободата“, каза по време на откриването д-р Чавдар Ангелов, директор на Национален парк-музей „Шипка-Бузлуджа“. 

<

Изложбата живопис „Картини с любов“ на Елена и Калина Минкови ще бъде открита официално днес в галерията на Регионалната библиотека „Любен Каравелов“ в Русе, съобщи пиарът на културния институт Татяна Савова.

Тя уточни, че експозицията от картини на майка и дъщеря Минкови е резултат от партньорството между сдруженията „Ателие за креативни идеи“ и „Център Динамика“. Изложбата бе съпътстващо събитие на официалното тържество по повод 10 години от откриването на Кризисния център за възрастни и деца, преживели насилие в Русе, което се проведе в зала заседателна на библиотеката на 17 юли.

Изложбата „Картини с любов“ може да бъде разгледана до края на август. 

Портретите на холандския майстор Франс Халс са световно известни. Много от тях се усмихват, това не беше често срещано на снимките на врата. По -късно стилът му се възприема като "помия".

Днес собственият им образ може да бъде поставен с филтри като селфи в социалните медии - през 17 -ти век хората все още обичат да поръчват сложна картина. Разбира се, поради липса на фотографски алтернативи, но клиентите успяха да изберат стила на портрета с определен бюджет.

Всеки, който реши вратата на Фран, оцени своя оживен и понякога нетрадиционен стил на рисуване, който му обръщаше внимание отвъд границите на родния му град Хаарлем. Работата му обаче е много по -малко известна в сравнение със съвременници като Рубенс или Вермеер в тази страна. Добра причина да представи работата си по -подробно в тази първа голяма самостоятелна изложба в Германия, в Берлинската Gemäldegaler

Откриването на музея е част от събитията, посветени на празника на Болярово.

Средствата за реставрацията са осигурени по Програмата за развитие на селските райони, чрез Местната инициативна група Елхово – Болярово, посочи кметът Христо Христов.

На 21 март 2025 година е премиерата на „Снежанка“, съобщават от „Форум филм“.

През изминалия уикенд в Анахайм, Калифорния, се проведе осмото издание на най-голямото „Дисни“ събитие – D23.

Десетки хиляди фенове, звезди и творци станаха част от уникалния празник, който отдаде заслуженото на монументалното наследство на студиото, но най-вече отправи смел поглед към бъдещето, което обещава не по-малко смели и прочувствени истории. 

По време на D23 бяха представени новини и кадри от най-очакваните игрални и анимационни продукции на студиото, сред които и „Снежанка“, с който „Дисни“ се завръща към историята, с която започна всичко. През 1937 г. емблематичната приказка на Братя Грим – „Снежанка и седемте джуджета

Министерството на културата на Франция взе мерки за забрана на изнасянето от страната на двата пистолета, принадлежали на Наополеон Бонапарт, с които императорът е възнамерявал да се самоубие при първата си абдикация, съобщи АФП. Реликвите трябваше да бъдат предложени за продажба на аукцион в неделя. 

Пистолетите са част от културното наследство и историята на изкуството на Франция и трябва да бъдат разглеждани като национална ценност, се казва в мотивите, публикувани в "Държавен вестник" (Journal officiel) в събота. 

Решението идва в навечерието на търга във Фонтенбло, Париж. 

Ако бъдат признати за национална ценност, пистолетите няма да бъдат изнасяни от Франция освен за краткосрочни периоди със задължително връщане. 

Отказът на държавата да издаде сертификат за износ дава начало на период от 30 месеца, през който френската админис

Съдия от щата Ню Мексико потвърди присъдата на оръжейничката Хана Гутиерес-Рийд за причиняване на смърт по непредпазливост след изстрел, произведен от актьора Алек Болдуин на снимачната площадка на уестърна „Ръжда“, предаде Асошиейтед прес. 

Оръжейничката Гутиерес-Рийд поиска от съда да отмени присъдата или да насрочи нов процес. Тя твърди, че прокурорите не са разкрили доказателства, които биха могли да я оправдаят.

В писмено разпореждане на съдия Мери Марлоу Сомър се отбелязва, че адвокатите на Гутиерес-Рийд не биха могли да успеят да се аргументират достатъчно в полза на подсъдимата, ако въпросните доказателства са представени. Освен това според Сомър дори при такова развитие на обстоятелствата изходът на процеса би бил същият.

Съдията отхвърли и искането на Гутиерес-Рийд да бъде освободена от ареста.

Марлоу Сомър прекрати съдебния п

Дни на културно – историческото наследство в Батак ’ 2024 се подготвят в местния музей, съобщиха от културната институция. 

В рамките на три дни, между 29 октомври и 1 ноември, ще бъдат представени различни изложби.

В първия ден във фоайето на Исторически музей - Батак ще гостува Национален музей на образованието в Габрово с изложба „Едно място за всяко нещо и всяко нещо на мястото си”.

На същата дата ще бъдат представени презентации на теми "Батак 60 години град", "Александър Попов – успешният кмет",  "Борис Шаров – живот в дати" и "180 години с „Български буквар” на Георги Бусилин".  В музейна галерия „ Борис Шаров“ пък гостува изложба „Корейско изкуство”, добавят още от музея.

На 31 октомври отново във фоайето на музея ще се проведе инициативата "Рисуване и усмивки

Българският филм „Бандата на Банши“ спечели награди в Кан и Лос Анджелис, научи от режисьора и продуцент на лентата Ангел Георгиев.

На Световния филмов фестивал в Кан (World Film Festival in Cannes) през юли 2024 г. фентъзито получи приза за най-добър независим късометражен филм и бе номинирано за най-добър режисьорски дебют за късометражен филм.

„Фестивалният конкурс имаше няколко етапа – селекция от около 500 филма, полуфиналисти – около 300, финалисти – 90 филма, и номинации – по четири заглавя за всяка категория“, разказва Георгиев.

Филмът също е избран и на Comedy Festival в Лос Анджелис, където преди броени дни бе отличен като най-добър късометражен филм.

Премиерата „Бандата на Банши: Рецепта за магия&l

„Наш ангажимент остава да пазим културните ни ценности, за да знае и помни поколението историята ни“, добави той.

В старата пашакьойска къща (б. а. – Пашакьой е старото име на Болярово) е подредена богата етонграфска сбирка, показваща бита на местните хора в миналото. Могат да бъдат разгледани традиционни народни носии, сандък с чеиз на невестата, бебешка люлка, окачена на кука на тавана, различни занаятчийски инструменти.

Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.